pozice (1K)

Maďarský ohař krátkosrstý (Rövidszörü Magyar Vizsla,
Hungarian Short-haired Pointing Dog)

Maďarský ohař krátkosrstý je veselý, přátelský a dosti temperamentní pes, který je zároveň snadno vycvičitelný. Jeho výjimečná vůle a ochota držet se svým pánem kontakt během jejich společné práce, je jednou z jeho základních vlastností.

PŮVOD: Maďarský ohař krátkosrstý je plemenem vyšlechtěným v Maďarsku. Pochází od východních honičů, přivezených do Karpatské kotliny kočujícími Maďary v 9. století, a zkřížených s místními loveckými psy. Napsané popisky, obsahující jejich grafické ilustrace, které byly nalezeny se datují již do 14. století. Podle jiných zdrojů jim podobní psi existovali ve střední Evropě již ve středověku a byli používáni především pro lov se sokolem. Maďarská aristokracie si tohoto plemene vysoce cenila a pečlivě dbala na zachování jeho čistoty. Ve 30. letech 20. století byla zkřížením s německým drátosrstým ohařem získán Maďarský krátkosrstý ohař. Specifický moderní chov začal v roce 1920, a díky němu byl v roce 1936 Maďarský krátkosrstý ohař uznán FCI jako samostatné plemeno. Maďarský krátkosrstý ohař je dnes rozšířen ve východní i západní Evropě a v USA.

POPIS: Maďarský ohař krátkosrstý je středně velký a elegantní pes noblesního vzhledu, s krátkou červeno hnědo zlatou srstí. Je dosti lehký, suchý a hubený, jeho kostra ztělesnuje harmonii síly a krásy. Je to všestranný lovecký pes ušlechtilého vzhledu, který musí být schopen pracovat na poli, v lese i ve vodě. Charakteristickým je pro něho vynikající jemný čich, dobře slídí, staví a aportuje a výborně pracuje ve vodě. Zvládne jak těžko schodný terén, tak extrémní povětrnostní podmínky. Délka těla mírně převyškuje jeho výšku v kohoutku. Hloubka hrudi je o trochu menší, než polovina jeho výšky v kohoutku. Čenich je o trochu kratší, než polovina délky jeho hlavy.

PLEMENO: FCI VII. - Ohaři.
Sekce 1. - Kontinentální ohaři. S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR : MOK
ČÍSLO STANDARDU: 57/ 13. 09. 2000
(Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU: 06. 04. 2000

Google